Naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas Lietuvoje: „Noramedos“ vertinimas

Liepos mėnesį Lietuvoje įsigaliojo atnaujintas kompensuojamųjų vaistų kainynas ir sulaukė prieštaringų reakcijų.

Sveikatos apsaugos ministerijos perspektyva

Pasak Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos, naujasis kompensuojamųjų vaistų atrankos mechanizmas pernai buvo įvestas siekiant racionalizuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų panaudojimą ir išplėsti kompensuojamųjų vaistų prieinamumą bei juos gaunančių pacientų skaičių. Šis mechanizmas nustato maksimalias pacientų priemokų lubas pagal penkias mažiausias vaistų kainas ES.

Vaistų gamintojų asociacijos susirūpinimas

Atnaujintas sąrašas kelia susirūpinimą Vaistų gamintojų asociacijai. Teigiama: „Naujame kompensuojamųjų vaistų sąraše Lietuvoje yra mažiau produktų. Taip yra dėl to, kad Lietuva nesugebėjo koreguoti savo kainodaros režimo, todėl mūsų šalis gamintojams tampa nepatraukli. Pacientai skundžiasi, kad jiems reikalingus vaistus privalo įsigyti be kompensacijos.“

Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkė Laisvida Krušienė pabrėžia, kad problemų kelia reikalavimas nekelti kompensuojamųjų vaistų kainos. Šiuo metu kompensuojamųjų vaistų kaina Lietuvoje nustatoma pagal vidutinę veikliosios medžiagos kainą, skaičiuojamą nuo mažiausių kainų penkiose Europos Sąjungos šalyse. Asociacijos teigimu, ši tvarka gamintojų netraukia.

„Noramedos“ perspektyva

„Noramedos“ direktorius Audrius Leiva pastebi, kad generinių vaistų kainų nustatymo sistema pagal kitas ES rinkas veikia jau kurį laiką, ne išimtis ir šie metai. Tačiau jis pripažįsta, kad reikalavimas Lietuvai turėti vieną žemiausių kainų Europos Sąjungoje apsunkina tiekimo užtikrinimą dėl mažos rinkos, ypač konkuruojant su didesnėmis rinkomis, tokiomis kaip kaimynė Lenkija.

„Suvokiame iššūkius ir aktyviai dirbame, kad juos spręstume. Gamintojams mažomis kainomis tiekti mažus kiekius neapsimoka, o stabilų tiekimą užtikrinti sunku. Tačiau pasitikime savo komanda ir ieškome būdų Išplėsti asortimentą, būti lankstiems ir optimizuoti įmonės išteklius.“