Sloguojantis kūdikis

Sakoma, kad žindomas kūdikis įgauna imunitetą ir negali sirgti… Žindomas kūdikis įgauna imunitetą pirmuosius tris savo gyvenimo mėnesius, bet tik prieš dalį mikroorganizmų, kurie sukelia slogą. Kūdikiui augant jo įgytas imunitetas silpnėja, o žindymas tą silpnėjimą lėtina. Pirmaisiais trimis gyvenimo mėnesiais žindomas kūdikis suserga sloga tuomet, kai užsikrečia tais sukėlėjais, kuriems neturi imuniteto. Per pirmuosius tris gyvenimo mėnesius iš mamos įgytas imunitetas neapsaugo vaikučio nuo slogos, kurią gali sukelti įvairūs aplinkoje esantys alergenai, dulkės bei dūmai.

Ne tik kūdikiui sloga – rimta liga, nors kūdikiui tai iš ties rimta, nes negalėdamas kvėpuoti pro nosį, jis negali normaliai žįsti krūtį ar paimti maisto iš buteliuko. Deja, kūdikiams ir nosytės užsikimšimas, šnarpščiantis kvėpavimas be slogos dažniausia pasitaiko pirmą gyvenimo mėnesį (naujagimystės laikotarpiu) arba, kai labai sausas aplinkos oras. Naujagimis gimsta iš vaisiaus vandenų. Jo gleivinė devynis mėnesius buvo drėgmėje, todėl kai kada labai išdžiūsta nosies gleivinė, kol galų gale mažylis prisitaiko prie naujos aplinkos.

Taigi visa, kas apsunkina ar sutrikdo kvėpavimą per nosį, mažylį daro dirglesniu ir tai kelia vis didėjantį nerimą tėvams.

Pagelbėti gali tėvų žinios, kaip taisyklingai prižiūrėti nosį atsiradus apsunkintam kvėpavimui per nosį.

Sloguojantį kūdikį panešiokite, o jam gulint pakelkite galvūgalį – tegul guli pusiau sėdimoje padėtyje – taip gleivės lengviau ištekės iš nosies į išorę. Kai sloguojant gleivės teka į nosiaryklę, kūdikis kosti, o tai vėl sukelia nemalonius pojūčius ir mažylį erzina.

Kūdikio kambarį drėkinkite specialiais elektriniais drėkintuvais arba ant radiatoriaus padžiaukite drėgnų švarių marškų, drabužėlių.
Iš nosies specialiai tam skirtu siurbliuku išsiurbkite gleives. Jei gydytojas skyrė į nosį lašinamų vaistų, juos lašinkite tik išsiurbę gleives.
Lašiukų lašinkite tik tokių ir tik tiek, kiek skyrė gydytojas. Jei piktnaudžiausite nosies lašiukais, nosies gleivinė gali prie jų priprasti. Lašus į nosį lašinkite tuomet, kai kūdikis negali užmigti dėl sutrikusio kvėpavimo per nosį arba visiškai negali žįsti.

Kai kurios mamos naudojasi močiučių patarimais ir suslogavusiam kūdikiui į nosį lašina savo pieną. Mamos pienas slogos negydo, nosies kraujagyslių nesutraukia. Motinos pienas gali sutirštinti nosies sekretą ar net pridžiūti ir dar labiau užkimšti nosį. Tuomet atsiras kita problema – valyti tirštas išskyras.

Na vienu ar kitu atveju, tai yra bėgančiai ar užsikimšusiai mažylio nosiai pirma tėvų pagalba turėtų būti  – nosytės drėkinimas ir praplovimas fiziologiniu tirpalu ar jūros vandeniu. Patogiausia naudoti gamyklinius, saugius, specialiai pritaikytus mažyliams su atitinkama srove, nežalojančiais antgaliais ir svarbiausia tinkama sudėtimi mažyčių nosytei jūros vandenis. Jūros vandenis galima panaudoti pirmas ligos dienas kas 2-3 val., kai susirgo mažylis, tačiau jei užsitęsė sloga – būtina gydytojo apžiūra ir pagalba. Jei mažylio nosis sausa ir užsikimšusi gleivėmis, tuomet mama gali pati pasirūpinti vaiko nosies higiena ir karts nuo karto praplauti nosį atitinkamais jūros vandenimis, net nepasitarusi su gydytoju.

Sterimar

Rinopanteina

Airy nosies purškalas

Immuwash nosies purškalas